Uncategorised

Új Petőfi Emléktábla készítése és elhelyezése Petőfi200

Beregi Ifjúságért Közművelődési és Szabadidő Egyesület

4932. Márokpapi, Táncsics út 4/A.

Pályázati azonosító: 69014/17

 

SZAKMAI BESZÁMOLÓ

Új Petőfi Sándor Emléktábla elkészítéséről és elhelyezéséről a Vásárosnaményi Eötvös Kúriánál

 

Az Eötvös Kúria (4800. Vásárosnamény, Jókai út 59.) a XVIII. században épült barokk kúria, amelyet az 1830-as években építhették az Eötvös család köznemesi ágának leszármazottai.

Az Eötvös család több tagja is tevékenyen részt vett a szabadságharc küzdelmeiben. Eötvös Tamás Bereg Vármegye főispánja és fivére, Eötvös Mihály Szatmár Vármegye alispánja kormánybiztosként aktív szerepet vállaltak a szabadságharcban, ezért Eötvös Tamást haditörvényszék elé állították és 6 évi várfogságra és vagyonelkobzásra ítélték.

 

Vásárosnamény városának nem volt 1948/49-es emlékműve, Petőfi Sándorra emlékeztető köztéri alkotása, ami a rendszeresen megtartott városi rendezvényeknek méltó hátteret biztosíthat. Ennek tudatában egyesületünk a Beregi Ifjúságért Közművelődési és Szabadidő Egyesület pályázatot nyújtott be Petőfi Sándorra emlékeztető köztéri alkotás – emléktábla – elkészítésére, elhelyezésére. A jövőben megrendezésre kerülő rendezvények, műhelyek, konferenciák, előadások a műemlék látogatottságát növelik, turisztikai vonzerőt gyakorolnak kistérségi és országos viszonylatban is.

 

A gravírozott gránit emléktábla tervezett és Mihálka György festőművész által elkészült grafikáján Petőfi Sándor és a vásárosnaményi báró Eötvös József elképzelt találkozását mutatja be korhű környezetben és ruházatban. Petőfi bibliának tekintette Eötvös műveit, Eötvös báró pedig rajongással írt Petőfi költészetéről. Találkozásuk kortársak lévén valószínűsíthető, de történetileg nem igazolt. Az alkotás a költő és az író gondolati, érzelmi összekapcsolódásának állít emléket, amelyben a fiatal, a Szatmár-Bereghez száz szállal kötődő költő és a bevett műíró közösséget vállal eszméikben.

 

 

Az emléktábla felavatására az 1848/49-es szabadságharc emlékére megrendezésre kerülő március 15-i ünnepség keretében került sor 2023. március 14. napján.

 

A 2021. évben történt felújítás után az Eötvös Kúria a Beregi térség meghatározó közösségi művelődési centruma lett, ahol több civil közösség mellett helyet kapott a Nemzeti Művelődési Intézet kihelyezett irodája is. Az épület a felújítás után számos kulturális, gazdasági rendezvénynek adott helyszínt. A teljes rehabilitáció a parkot is érintette – a kastély és a park országosan védett műemlék – így ez méltó helye lett a Petőfi Sándor Emléktáblának.

 

Márokpapi, 2023. szeptember 15.

Insticei Zoltán Tibor

az Egyesület Elnöke

Print Email

„PAROLA" KÉZFOGÁS KÁRPÁTALJÁÉRT PROGRAM

 

 

A Beregi Ifjúságért Szabadidő és Közművelődési Egyesület működésének megkezdése óta azaz 23. éve tevékenykedik Kárpátalja magyarlakta területein. Tevékenységeinket a határ közelsége ( 2 km) , számtalan baráti és rokoni kapcsolat, a kapcsolatainkból származó érzetek és tapasztalatok, a politikai gazdasági változások mind együttesen motiválták, formáltak az eltelt évtizedek alatt.  

 

Értékteremtő, értékmentő munkánknak számos támogatója, mecénása, segítője, együttműködő partnere volt, akik nélkül  nem juthattuk volna el szolgáltatásinkat a Kárpátaljaikhoz, köszönet illeti őket ezen támogatásukban

 

2022. évben az Ukrán-Orosz konfliktus az addig sem mesebeli helyzetét a kárpátaljai magyarságnak még jobban súlyosbította. Ezrek kényszerültek , és kényszerülnek elhagyni szülőföldjüket, egyik napról a másikra máshol keresni a biztonságot és megélhetést . Egyesületünk meglévő kapcsolatira támaszkodva, kezdetektől támogatja a hazánkba a háború elől menedéket keresőket, minden kért támogatást megadva nekik.  2022. Évben a Profilii Alapítvány 6 250 000 Ft-os támogatásával több, mint 100 Kárpátalján maradt, vagy Magyarországra érkezett gyermek , családjaik számára tudtunk támogató szociális szolgáltatásokat biztosítani 

 

Ezúton is köszönjük támogatásukat! 

Print Email

OLT-ALOM ÁLLATOTTHON FEJLESZTÉSE

2040-8/2022/HERMANN 

OLT-ALOM ÁLLATOTTHON FEJLESZTÉSE 

 

Egyesületünk az Agrárminisztérium döntése alapján 2380 000 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesül menhelyünk felújítása céljából . 

A támogatásból kennelek beszerzésével férőhely korszerűsítést, állategészségügyi és munkaruházatot szerzünk be. A megkapott támogatást állategészségügyi tevékenységeink fedezésére is fordítjuk 

 

 

 

 

 

Print Email

GYIA

 

támogatásával  megvalósuló

 IFJ-GY-21-A-0409 jelű

"Kézfogás a határon át" 

 

Projekt bemutatása, leírása:

 

 Előzmények

Az egyesületünk immár több mint 20 éve foglalkozik a térségben fiatalokkal. Azt kell mondanunk, hogy az elmúlt évben szemmel láthatóan csökkent a fiatalok érdeklődése, önszerveződő képességeik alább hagytak. Programjainkra egyre nehezebb őket bevonni. Nincs belső motiváció, akarat a közösségépítésre.

Heti rendszerességű klubjainkkal az lenne a célunk hogy az aktiváló motiváló csoportfoglalkozások keretében a mag emberkéket felkutassuk , velük közösen megtaláljuk, hogy mely tevékenységek azok, amelyre be lehet vonni a többieket, illetve minél több célcsoporttagot. Ezután közös témákat keresünk, és az ehhez szükséges szakmai hátteret (információt, trénert, digitális eszközt) megadjuk nekik a projekt segítségével. Bízunk benne, hogy akár több klubot is létre tudunk hozni, és mindez hozzásegíti a fiatalokat a digitális eszközök félretételére, és a projekt végére felismerik, hogy szükségük van a társas kapcsolatokra.

Az ifjúsági programokon a kárpátaljai és magyarországi aktivistáinknak közös találkozókat szervezünk tapasztalatcserével, kapcsolatépítéssel.

 

Célcsoport bemutatása

A célcsoportunk számára a szükségletek relatívak. Nincsenek még teljesen tisztában azzal, hogy igazán mire is van szükségük. A szülők igyekeznek mindent megadni nekik, amire úgy gondolják, hogy szükségük van. A fiatalok a szükségleteiket a rájuk nyomott reklámokból, a médiából szerzik leginkább.

Márpedig amire igazán szükségük van, azok a társas kapcsolatok. Normál helyzetben a fiatalok életük nagy részét az iskolatársaikkal élik, a szabadidejükben is nagyrészt ugyanazokkal a barátokkal, iskolatársakkal vannak együtt. A 2020-as évben betört pandémia ezeket a személyes találkozókat még inkább lecsökkentették. Az oktatás digitális volt, a rendezvények elmaradtak, karanténhelyzetben csak a családdal lehetett együtt a gyereke, ami egy kamasznak nem mindig a legideálisabb körülmény, hiszen a lányoknak más lányokra van szükségük akikkel együtt kibeszélhetik napi problémáikat, együtt örülhetnek és sírhatnak, a fiúknak pedig olyan tevékenységekre van szükségük, ahol versenghetnek, izzadhatnak, túlzott energiájukat levezethetik.

A projektben szervezett foglalkozásokon igyekeznénk úgy összeállítani a a csoportokat, hogy megteremtődjenek ezek a lehetőségek. Fiú, lány és vegyes csoportokat is, hogy mindenki jól tudja magát érezni, bensőségesebb témákról is tudjunk velük beszélni, és esetleg akinek szakemberre van szüksége, annak diszkrét keretek között tudjunk segíteni. A témákat a közösség igényeihez igazítjuk, illetve igyekszünk a mai általános területeket is célba venni, mint közösségi média előnyei, hátrányai, fenntartható fejlődés, digitalizáció...

A Vásárosnaményi találkozókon szeretnénk összehozni magyar és kárpátaljai fiatalokat, amivel célunk az új kapcsolatok kialakítása, tapasztalatcsere, új barátságok kötődése.

 

Program tevékenységek

Az elsődleges célunk és készség melyet közvetíteni szeretnénk, az a kapcsolatépítés fontossága, lehetőségének megteremtése. A fiatal korosztály figyelmének felhívása az online téren kívüli élet fontosságára, hasznosságára, életükre gyakorolt hatásaira. Mindezek mellet szeretnénk szondázni is a formálódott közösséget, hogy milyen igényeket támasztanak olyan helyzetben, amikor már a közösség összeállt, megnyílt. Képes-e a projekt után önállóan működni, saját programokat szervezni. Az igényeik kielemzésével a szervezetünk későbbi projektjeinek összeállításához szeretnénk olyan képet kapni, amellyel a bevonásukat megkönnyíthetnénk a programjainkba, ugyanis mindig ez  a legnehezebb lépés. Főleg ebben a helyzetben, amikor újra elszoktak attól, hogy közösségbe járjanak, keressék a társaságot. Bízunk benne, hogy olyan képet kapunk a projekt végére, amely által a szervezetünk programjainak színvonalát emelni tudjuk.

Egyesületünk munkáját a 2020 as évben a COVID 19 járvány jelentősen visszavetette ,  kapcsolatrendszerünk meggyengült, sok kapcsolati szál elszakadt, ennek újraépítését célozza programunk közel 100 kárpátaljai gyermek és fiatal megszólításával

- GAMEkapocsPont néven folyamatot indítunk a 10-18 éve korosztály megszólítására a heti rendszeres foglalkozásokon sport- szabadidő és kultúrprogramok szervezésével egy kárpátaljai korosztályos bázis kialakítása, megszólítása , közösségé szervezése a célunk .

- Beregszászon és Badallón heti rendszerességgel klubfoglalkozások szervezése a célunk.

- Vásárosnaményban két alkalommal szervezünk kapcsolatépítő ifjúsági programot.

A klubszerű foglalkozások tematikája a közösségépítő játékok segítségével megvalósuló közösségfejlesztést támogatja.

- Kárpátaljai helyszíneken hetente klubot, a Magyarországi helyszínen pedig eseti jelleggel tartunk értékelő megbeszéléseket

A rendszeres kluboknak meghívottjai lesznek a kárpátaljai közösségek és szakemberek , amelyek elődleges célja a kapcsolatépítés

 

Beregszász Plébánia 

2021- április - 2022 május hetente

 

Vásárosnamény Művelődési Ház HU

2021. június -2022 április

 

Újkígyós ( UA)

2021- július - 2022 április

 

Egyesületünk a COVID 19 időszakban jelentősen vesztett Bázisából, a programban megvalósuló közösség fejlesztés eredménye visszaszerezheti közösségünket a a folyamat fejlődés útjára, új önkéntesek és aktív tagok bekapcsolódását eredményezi, Reményünk , hogy az erős református közösségek ereje átsugárzódik a folyamatra és legalább 50 fiatal kapcsolódik be a programba.

 

Print Email