Kézfogás a határon át

 

támogatásával  megvalósuló

 IFJ-GY-21-A-0409 jelű

"Kézfogás a határon át" 

 

Projekt bemutatása, leírása:

 

 Előzmények

Az egyesületünk immár több mint 20 éve foglalkozik a térségben fiatalokkal. Azt kell mondanunk, hogy az elmúlt évben szemmel láthatóan csökkent a fiatalok érdeklődése, önszerveződő képességeik alább hagytak. Programjainkra egyre nehezebb őket bevonni. Nincs belső motiváció, akarat a közösségépítésre.

Heti rendszerességű klubjainkkal az lenne a célunk hogy az aktiváló motiváló csoportfoglalkozások keretében a mag emberkéket felkutassuk , velük közösen megtaláljuk, hogy mely tevékenységek azok, amelyre be lehet vonni a többieket, illetve minél több célcsoporttagot. Ezután közös témákat keresünk, és az ehhez szükséges szakmai hátteret (információt, trénert, digitális eszközt) megadjuk nekik a projekt segítségével. Bízunk benne, hogy akár több klubot is létre tudunk hozni, és mindez hozzásegíti a fiatalokat a digitális eszközök félretételére, és a projekt végére felismerik, hogy szükségük van a társas kapcsolatokra.

Az ifjúsági programokon a kárpátaljai és magyarországi aktivistáinknak közös találkozókat szervezünk tapasztalatcserével, kapcsolatépítéssel.

 

Célcsoport bemutatása

A célcsoportunk számára a szükségletek relatívak. Nincsenek még teljesen tisztában azzal, hogy igazán mire is van szükségük. A szülők igyekeznek mindent megadni nekik, amire úgy gondolják, hogy szükségük van. A fiatalok a szükségleteiket a rájuk nyomott reklámokból, a médiából szerzik leginkább.

Márpedig amire igazán szükségük van, azok a társas kapcsolatok. Normál helyzetben a fiatalok életük nagy részét az iskolatársaikkal élik, a szabadidejükben is nagyrészt ugyanazokkal a barátokkal, iskolatársakkal vannak együtt. A 2020-as évben betört pandémia ezeket a személyes találkozókat még inkább lecsökkentették. Az oktatás digitális volt, a rendezvények elmaradtak, karanténhelyzetben csak a családdal lehetett együtt a gyereke, ami egy kamasznak nem mindig a legideálisabb körülmény, hiszen a lányoknak más lányokra van szükségük akikkel együtt kibeszélhetik napi problémáikat, együtt örülhetnek és sírhatnak, a fiúknak pedig olyan tevékenységekre van szükségük, ahol versenghetnek, izzadhatnak, túlzott energiájukat levezethetik.

A projektben szervezett foglalkozásokon igyekeznénk úgy összeállítani a a csoportokat, hogy megteremtődjenek ezek a lehetőségek. Fiú, lány és vegyes csoportokat is, hogy mindenki jól tudja magát érezni, bensőségesebb témákról is tudjunk velük beszélni, és esetleg akinek szakemberre van szüksége, annak diszkrét keretek között tudjunk segíteni. A témákat a közösség igényeihez igazítjuk, illetve igyekszünk a mai általános területeket is célba venni, mint közösségi média előnyei, hátrányai, fenntartható fejlődés, digitalizáció...

A Vásárosnaményi találkozókon szeretnénk összehozni magyar és kárpátaljai fiatalokat, amivel célunk az új kapcsolatok kialakítása, tapasztalatcsere, új barátságok kötődése.

 

Program tevékenységek

Az elsődleges célunk és készség melyet közvetíteni szeretnénk, az a kapcsolatépítés fontossága, lehetőségének megteremtése. A fiatal korosztály figyelmének felhívása az online téren kívüli élet fontosságára, hasznosságára, életükre gyakorolt hatásaira. Mindezek mellet szeretnénk szondázni is a formálódott közösséget, hogy milyen igényeket támasztanak olyan helyzetben, amikor már a közösség összeállt, megnyílt. Képes-e a projekt után önállóan működni, saját programokat szervezni. Az igényeik kielemzésével a szervezetünk későbbi projektjeinek összeállításához szeretnénk olyan képet kapni, amellyel a bevonásukat megkönnyíthetnénk a programjainkba, ugyanis mindig ez  a legnehezebb lépés. Főleg ebben a helyzetben, amikor újra elszoktak attól, hogy közösségbe járjanak, keressék a társaságot. Bízunk benne, hogy olyan képet kapunk a projekt végére, amely által a szervezetünk programjainak színvonalát emelni tudjuk.

Egyesületünk munkáját a 2020 as évben a COVID 19 járvány jelentősen visszavetette ,  kapcsolatrendszerünk meggyengült, sok kapcsolati szál elszakadt, ennek újraépítését célozza programunk közel 100 kárpátaljai gyermek és fiatal megszólításával

- GAMEkapocsPont néven folyamatot indítunk a 10-18 éve korosztály megszólítására a heti rendszeres foglalkozásokon sport- szabadidő és kultúrprogramok szervezésével egy kárpátaljai korosztályos bázis kialakítása, megszólítása , közösségé szervezése a célunk .

- Beregszászon és Badallón heti rendszerességgel klubfoglalkozások szervezése a célunk.

- Vásárosnaményban két alkalommal szervezünk kapcsolatépítő ifjúsági programot.

A klubszerű foglalkozások tematikája a közösségépítő játékok segítségével megvalósuló közösségfejlesztést támogatja.

- Kárpátaljai helyszíneken hetente klubot, a Magyarországi helyszínen pedig eseti jelleggel tartunk értékelő megbeszéléseket

A rendszeres kluboknak meghívottjai lesznek a kárpátaljai közösségek és szakemberek , amelyek elődleges célja a kapcsolatépítés

 

Beregszász Plébánia 

2021- április - 2022 május hetente

 

Vásárosnamény Művelődési Ház HU

2021. június -2022 április

 

Újkígyós ( UA)

2021- július - 2022 április

 

Egyesületünk a COVID 19 időszakban jelentősen vesztett Bázisából, a programban megvalósuló közösség fejlesztés eredménye visszaszerezheti közösségünket a a folyamat fejlődés útjára, új önkéntesek és aktív tagok bekapcsolódását eredményezi, Reményünk , hogy az erős református közösségek ereje átsugárzódik a folyamatra és legalább 50 fiatal kapcsolódik be a programba.

 

Beregi Ifjúságért Közművelődési és Szabadidő Egyesület

4932 Márokpapi, Táncsics u. 4/a

Email:

Tárhely-szolgáltatónk a Rackhost.hu.

Köszönjük támogatásukat!

 

Támogasson bennünket adója 1%-ával!

Adószámunk: 18807723-1-15

Köszönjük szépen!